Müşteriler tarafından sıkça sorulan sorular

Sık Sorulan Sorular

Evet, modern cilaların çoğu fırından çıktıklarında kürlenirler. Fırından mı? Evet! Oto Kaporta Atölyeleri araba büyüklüğünde fırınlarla donatılmıştır! Hayır, kötü bir fikir olmasa da dev kurabiyeler için değil. Aracınızı boyamak için kullanılan malzemeler aslında belirli bir süre boyunca belirli bir sıcaklıkta ısıtıldığında kürlenir. Araç kabinden çıktığında “yapışkan” bir his verebilir ancak ıslak zımpara ve cila da dahil olmak üzere hemen çalışılabilir bir yüzey olmalıdır. Dolayısıyla, aracınızı boyandıktan veya tamir edildikten sonra yeni aldıysanız, boş zamanlarınızda yıkayabileceğinizi ve cilalayabileceğinizi söylemek güvenlidir. Hiçbir dükkan size olamayacak bir aracı geri vermemelidir. Herhangi bir süre boyunca yıkayamayacağınızı veya cilalayamayacağınızı söylüyorlarsa, büyük olasılıkla ya daha düşük teknikler ya da ürünler kullanıyorlar demektir.

Tamponlarınızın ve bitişik panellerin (çamurluklar, çeyrek paneller) farklı renklerde görünmesinin birçok nedeni vardır. En yaygın olanı, fabrikada bu şekilde üretilmiş olmasıdır. İster inanın ister inanmayın, garaj yolunuzda tek parça halinde duran aracınız dünyanın her yerinde binlerce parça halindeydi. Boyalı parçalarınız da farklı değildir. Pek çok fabrika tamponunuzu Ankara’da, çamurluğunuzu istanbul’da boyayabilir. Bu nedenle boyayı karıştıran farklı kişiler arasındaki renk farklılıkları, ortam, ne kadar süre karıştırıldığı ve püskürtüldüğü gibi faktörlerin hepsi birer etkendir. Bazı insanlar, plastik bir tampona boya püskürttüğünüzde ve metal bir parçanın yanında olduğunda, aynı boya olsa bile hafif bir renk farkı olabileceğine inanmaktadır. Bu, özellikle inci boya için belirli durumlarda geçerlidir. Esasen gördüğünüz güzel inci renginin yön değiştirmesine neden olabilir, bu nedenle güneşte görünme şeklini değiştirebilir.

Bu, kaza işinde her gün duyduğumuz bir soru, sigorta şirketlerinin size araba tamiri için nereye gitmeniz gerektiğini söylemesine izin vermeyen bir dizi düzenleme ve kural vardır. Bu kurallar sizin korunmanız içindir. Sigorta şirketleri, aracınızın fotoğrafını çekip kendilerine göndermeniz gerektiğine ya da önce bir mağazadan fiyat teklifi almanız gerektiğine inandıran bir terminoloji kullanabilir. Bu yanlıştır, istediğinizi yapmakta özgürsünüz. Her durumda yapmanız gereken en iyi şey, herhangi bir şey yapmadan önce oto kaporta onarım tesisinizle iletişime geçmektir. Süreç boyunca size rehberlik edecek ve bilseniz de bilmeseniz de sizin için en iyi olanı yapmanıza yardımcı olacaklardır.

Lastikleriniz her yağ değişiminde veya her 7000 km bir rotasyona tabi tutulmalıdır. Lastik rotasyonunun ihmal edilmesi, erken lastik aşınmasının başlıca nedenlerinden biridir.

Sentetik motor yağları yüksek çıkışlı, turboşarjlı veya süperşarjlı motorlar için iyi bir seçim olabilir. Ya da çekme için kullanılan araçlar (özellikle sıcak havalarda) ve aşırı soğuk veya sıcak iklimlerde çalışan araçlar için. Mineral bazlı yağlardan daha pahalı olmasına rağmen, sentetik motor yağları yakıt ekonomisini iyileştirebilir ve değişimler arasında daha uzun aralıklar sağlayabilir.

Bu çok ciddi bir sorundur – aracınız çok uzun süre aşırı ısınırsa motorunuza zarar verebilirsiniz. Mümkün olan en kısa sürede, yoldan çekilecek güvenli bir yer bulun ve motoru kapatın! Radyatördeki sıvı seviyesini kontrol etmeye çalışmayın; sıcak sıvı ciddi yanıklara neden olabilir. Yapılacak en iyi şey, aracınızı en yakın, güvenilir bir oto tamir tesisine çektirmektir.

sertifikalı bir araç tamir servisiyiz

İÇ ANADOLU bölgesindeki müşterilerimize 20 yılllık bir birikim ile güvenilir, dostane ve tutarlı hizmet sunuyoruz. Teknisyenlerimiz tüm araç marka ve modellerinde uzmanlaşmıştır.